For Quick Alerts
    ALLOW NOTIFICATIONS  
    For Daily Alerts
    Videos

      47th Annual Daytime Emmy Awards Winners List Is Out; Amazon Wins Big In Digital Dramas Category

      |

      The 47th Annual Daytime Emmy Awards were held virtually in order to prevent the further spread of the Novel Coronavirus. The main categories were awarded on Friday night, June 26, 2020, in a two-hour ceremony. The additional categories (winners) were announced right after the main event’s telecast on Daytime Emmys’ social media accounts. However, the digital drama prizes were handed out in a separate streaming ceremony on Sunday, July 19, 2020.

      While ABC’s General Hospital and NBC’s Days of Our Lives were the top nominees with 23 and 22 nods each, Amazon topped the Digital dramas category with The Bay, After Forever and Studio City respectively.

      Emmy Awards

      Here is a complete list of all Daytime Emmy Awards 2020 winners:

      Best Drama Series


      The Bold and the Beautiful
      Days of Our Lives
      General Hospital
      The Young and the Restless
      - WINNER

      Best Actor


      Steve Burton, General Hospital
      Thorsten Kaye, The Bold and the Beautiful
      Jon Lindstrom, General Hospital
      Thaao Penghlis, Days of Our Lives
      Jason Thompson, The Young and the Restless - WINNER

      Best Actress


      Finola Hughes, General Hospital
      Katherine Kelly Lang, The Bold and the Beautiful
      Heather Tom, The Bold and the Beautiful - WINNER
      Maura West, General Hospital
      Arianne Zucker, Days of Our Lives

      Best Supporting Actor


      Mark Grossman, The Young and the Restless
      Bryton James, The Young and the Restless - WINNER
      Wally Kurth, Days of Our Lives
      Chandler Massey, Days of Our Lives
      James Patrick Stewart, General Hospital
      Paul Telfer, Days of Our Lives

      Best Supporting Actress


      Tamara Braun, General Hospital - WINNER
      Rebecca Budig, General Hospital
      Susan Seaforth Hayes, Days of Our Lives
      Christel Khalil, The Young and the Restless
      Annika Noelle, The Bold and the Beautiful

      Best Younger Performer


      Sasha Calle, The Young and the Restless
      Olivia Rose Keegan, Days of Our Lives - WINNER
      Katelyn MacMullen, General Hospital
      Eden McCoy, General Hospital
      Thia Megia, Days of Our Lives

      Best Guest Performer


      Elissa Kapneck, The Young and the Restless
      Michael E. Knight, General Hospital
      Eva LaRue, The Young and the Restless - WINNER
      Jeffrey Vincent Parise, The Young and the Restless
      Chrishell Stause, Days of Our Lives

      Best Writing Team


      The Bold and the Beautiful - WINNER
      Days of Our Lives
      General Hospital
      The Young and the Restless

      Best Directing Team

      The Bold and the Beautiful
      Days of Our Lives
      General Hospital
      - WINNER
      The Young and the Restless

      Best Digital Drama Series


      After Forever
      The Bay
      - WINNER
      Dark/Web
      Eastsiders
      Studio City

      Best Actor in a Digital Drama


      Kristos Andrews, The Bay - WINNER
      Alex Hurt, The Rehearsal
      Brad James, A House Divided
      Sean Kanan, Studio City
      Brian White, Bronx SIU

      Best Actress in a Digital Drama


      Rowin Amone, Issa Rae Presents King Ester
      Mary Beth Evans, The Bay
      Jade Harlow, The Bay - WINNER
      Cady Huffman, After Forever
      Shanti Lowry, Bronx SIU

      Best Supporting Actor in a Digital Drama


      Willam Belli, Eastsiders
      Leith M. Burke, Eastsiders
      Tristan Rogers, Studio City - WINNER
      Lenny Wolpe, After Forever
      Gregory Zarian, Venice

      Best Supporting Actress in a Digital Drama


      Tina Benko, The Rehearsal - WINNER
      Veanne Cox, Indoor Boys
      Patrika Darbo, Studio City
      Carolyn Hennesy, Studio City
      Janet Hubert, Issa Rae Presents King Ester

      Best Guest Performer in a Digital Drama


      Rene Heger, Dark/Web
      Mary Beth Peil, After Forever
      Scott Turner Schofield, Studio City
      Lin Shaye, Eastsiders - WINNER
      Graham Sibley, Dark/Web

      Best Writing Team for a Digital Drama


      After Forever - WINNER
      The Bay
      Eastsiders
      Issa Rae Presents King Ester
      Studio City

      Best Directing Team for a Digital Drama


      The Bay - WINNER
      Bronx SIU

      Dark/Web
      Issa Rae Presents King Ester
      Studio City

      Best Music Direction/Composition for a Drama


      Dark/Web
      Days of Our Lives
      - WINNER
      Pillow Talk
      The Young and the Restless

      Best Casting for a Drama


      The Bold and the Beautiful
      Days of Our Lives
      Eastsiders
      - WINNER
      General Hospital
      The Young and the Restless

      Best Lighting Direction for a Drama


      The Bold and the Beautiful
      Dark/Web
      - WINNER
      Days of Our Lives
      General Hospital
      The Young and the Restless

      Best Technical Team for a Drama


      The Bold and the Beautiful
      Days of Our Lives
      General Hospital
      - WINNER
      The Young and the Restless

      Best Multiple Camera Editing for a Drama


      The Bold and the Beautiful
      Days of Our Lives
      General Hospital
      - WINNER
      The Young and the Restless

      Best Live/Direct to Tape Sound Mixing for a Drama


      The Bold and the Beautiful
      Days of Our Lives
      General Hospital
      The Young and the Restless
      - WINNER

      Best Art Direction for a Drama


      After Forever
      Days of Our Lives
      General Hospital
      The Young and the Restless
      - WINNER

      Best Costume Design for a Drama


      The Bay
      The Bold and the Beautiful
      - WINNER
      Eastsiders
      General Hospital
      The Young and the Restless

      Best Hairstyling for a Drama


      Days of Our Lives
      General Hospital
      The Young and the Restless
      - WINNER

      Best Makeup for a Drama


      Days of Our Lives
      General Hospital
      The Young and the Restless
      - WINNER

      Best Talk Show (Entertainment)


      The Ellen DeGeneres Show - WINNER
      GMA3: Strahan, Sara and Keke
      The Kelly Clarkson Show
      Live with Kelly and Ryan
      The Talk

      Best Talk Show Host (Entertainment)


      Michael Strahan, Sara Haines, Keke Palmer, GMA3: Strahan, Sara and Keke
      Kelly Clarkson, The Kelly Clarkson Show - WINNER
      Kelly Ripa and Ryan Seacrest, Live with Kelly and Ryan
      Maury Povich, Maury
      Sara Gilbert, Sharon Osbourne, Sheryl Underwood, Eve, Carrie Ann Inaba, Marie Osmond, The Talk

      Best Talk Show (Informative)


      Rachael Ray
      Red Table Talk
      The 3rd Hour of Today
      Today Show with Hoda and Jenna
      The View
      - WINNER

      Best Morning Show


      CBS Sunday Morning
      CBS This Morning
      Good Morning America
      Sunday Today with Willie Geist
      Today Show
      - WINNER

      Best Directing for a Talk/Entertainment News/Morning Show


      The Ellen DeGeneres Show
      GMA3: Strahan, Sara and Keke
      Good Morning America
      The Kelly Clarkson Show
      Live with Kelly and Ryan
      Today Show with Hoda and Jenna
      - WINNER

      Best Game Show


      Are You Smarter Than a 5th Grader
      Double Dare
      Family Feud
      Jeopardy
      - WINNER
      The Price is Right

      Best Game Show Host


      Wayne Brady, Let’s Make a Deal
      Steve Harvey, Family Feud
      Alfonso Ribeiro, Catch 21
      Pat Sajak, Wheel of Fortune
      Alex Trebek, Jeopardy - WINNER

      Best Directing for a Game Show


      Jeopardy
      Let’s Make a Deal
      The Price is Right
      - WINNER

      Best Entertainment News Show


      Access Hollywood
      E! News
      Entertainment Tonight
      - WINNER
      Extra
      Inside Edition

      Best Legal/Courtroom Show


      Hot Bench
      Judge Judy
      Judge Mathis
      Lauren Lake’s Paternity Court
      The People’s Court
      - WINNER

      Best Culinary Series


      Barefoot Contessa: Cook Like a Pro
      Giada Entertains
      - WINNER
      Milk Street
      30 Minute Meals
      Valerie’s Home Cooking.

      Congratulations to all the winners of the 47th Daytime Emmy Awards!

      ALSO READ: Cannes Reveals The Cinéfondation Selection 2020 Submitted By Film Schools Around The WorldALSO READ: Cannes Reveals The Cinéfondation Selection 2020 Submitted By Film Schools Around The World

      Get Instant News Updates
      Enable
      x
      Notification Settings X
      Time Settings
      Done
      Clear Notification X
      Do you want to clear all the notifications from your inbox?
      Settings X
      X