The
47th
Annual
Daytime
Emmy
Awards
were
held
virtually
in
order
to
prevent
the
further
spread
of
the
Novel
Coronavirus.
The
main
categories
were
awarded
on
Friday
night,
June
26,
2020,
in
a
two-hour
ceremony.
The
additional
categories
(winners)
were
announced
right
after
the
main
event’s
telecast
on
Daytime
Emmys’
social
media
accounts.
However,
the
digital
drama
prizes
were
handed
out
in
a
separate
streaming
ceremony
on
Sunday,
July
19,
2020.
While
ABC’s
General
Hospital
and
NBC’s
Days
of
Our
Lives
were
the
top
nominees
with
23
and
22
nods
each,
Amazon
topped
the
Digital
dramas
category
with
The
Bay,
After
Forever
and
Studio
City
respectively.
Here
is
a
complete
list
of
all
Daytime
Emmy
Awards
2020
winners:
Best
Drama
Series
The
Bold
and
the
Beautiful
Days
of
Our
Lives
General
Hospital
The
Young
and
the
Restless
-
WINNER
Best
Actor
Steve
Burton,
General
Hospital
Thorsten
Kaye,
The
Bold
and
the
Beautiful
Jon
Lindstrom,
General
Hospital
Thaao
Penghlis,
Days
of
Our
Lives
Jason
Thompson,
The
Young
and
the
Restless
-
WINNER
Best
Actress
Finola
Hughes,
General
Hospital
Katherine
Kelly
Lang,
The
Bold
and
the
Beautiful
Heather
Tom,
The
Bold
and
the
Beautiful
-
WINNER
Maura
West,
General
Hospital
Arianne
Zucker,
Days
of
Our
Lives
Best
Supporting
Actor
Mark
Grossman,
The
Young
and
the
Restless
Bryton
James,
The
Young
and
the
Restless
-
WINNER
Wally
Kurth,
Days
of
Our
Lives
Chandler
Massey,
Days
of
Our
Lives
James
Patrick
Stewart,
General
Hospital
Paul
Telfer,
Days
of
Our
Lives
Best
Supporting
Actress
Tamara
Braun,
General
Hospital
-
WINNER
Rebecca
Budig,
General
Hospital
Susan
Seaforth
Hayes,
Days
of
Our
Lives
Christel
Khalil,
The
Young
and
the
Restless
Annika
Noelle,
The
Bold
and
the
Beautiful
Best
Younger
Performer
Sasha
Calle,
The
Young
and
the
Restless
Olivia
Rose
Keegan,
Days
of
Our
Lives
-
WINNER
Katelyn
MacMullen,
General
Hospital
Eden
McCoy,
General
Hospital
Thia
Megia,
Days
of
Our
Lives
Best
Guest
Performer
Elissa
Kapneck,
The
Young
and
the
Restless
Michael
E.
Knight,
General
Hospital
Eva
LaRue,
The
Young
and
the
Restless
-
WINNER
Jeffrey
Vincent
Parise,
The
Young
and
the
Restless
Chrishell
Stause,
Days
of
Our
Lives
Best
Writing
Team
The
Bold
and
the
Beautiful
-
WINNER
Days
of
Our
Lives
General
Hospital
The
Young
and
the
Restless
Best
Directing
Team
The
Bold
and
the
Beautiful
Days
of
Our
Lives
General
Hospital
-
WINNER
The
Young
and
the
Restless
Best
Digital
Drama
Series
After
Forever
The
Bay
-
WINNER
Dark/Web
Eastsiders
Studio
City
Best
Actor
in
a
Digital
Drama
Kristos
Andrews,
The
Bay
-
WINNER
Alex
Hurt,
The
Rehearsal
Brad
James,
A
House
Divided
Sean
Kanan,
Studio
City
Brian
White,
Bronx
SIU
Best
Actress
in
a
Digital
Drama
Rowin
Amone,
Issa
Rae
Presents
King
Ester
Mary
Beth
Evans,
The
Bay
Jade
Harlow,
The
Bay
-
WINNER
Cady
Huffman,
After
Forever
Shanti
Lowry,
Bronx
SIU
Best
Supporting
Actor
in
a
Digital
Drama
Willam
Belli,
Eastsiders
Leith
M.
Burke,
Eastsiders
Tristan
Rogers,
Studio
City
-
WINNER
Lenny
Wolpe,
After
Forever
Gregory
Zarian,
Venice
Best
Supporting
Actress
in
a
Digital
Drama
Tina
Benko,
The
Rehearsal
-
WINNER
Veanne
Cox,
Indoor
Boys
Patrika
Darbo,
Studio
City
Carolyn
Hennesy,
Studio
City
Janet
Hubert,
Issa
Rae
Presents
King
Ester
Best
Guest
Performer
in
a
Digital
Drama
Rene
Heger,
Dark/Web
Mary
Beth
Peil,
After
Forever
Scott
Turner
Schofield,
Studio
City
Lin
Shaye,
Eastsiders
-
WINNER
Graham
Sibley,
Dark/Web
Best
Writing
Team
for
a
Digital
Drama
After
Forever
-
WINNER
The
Bay
Eastsiders
Issa
Rae
Presents
King
Ester
Studio
City
Best
Directing
Team
for
a
Digital
Drama
The
Bay
-
WINNER
Bronx
SIU
Dark/Web
Issa
Rae
Presents
King
Ester
Studio
City
Best
Music
Direction/Composition
for
a
Drama
Dark/Web
Days
of
Our
Lives
-
WINNER
Pillow
Talk
The
Young
and
the
Restless
Best
Casting
for
a
Drama
The
Bold
and
the
Beautiful
Days
of
Our
Lives
Eastsiders
-
WINNER
General
Hospital
The
Young
and
the
Restless
Best
Lighting
Direction
for
a
Drama
The
Bold
and
the
Beautiful
Dark/Web
-
WINNER
Days
of
Our
Lives
General
Hospital
The
Young
and
the
Restless
Best
Technical
Team
for
a
Drama
The
Bold
and
the
Beautiful
Days
of
Our
Lives
General
Hospital
-
WINNER
The
Young
and
the
Restless
Best
Multiple
Camera
Editing
for
a
Drama
The
Bold
and
the
Beautiful
Days
of
Our
Lives
General
Hospital
-
WINNER
The
Young
and
the
Restless
Best
Live/Direct
to
Tape
Sound
Mixing
for
a
Drama
The
Bold
and
the
Beautiful
Days
of
Our
Lives
General
Hospital
The
Young
and
the
Restless
-
WINNER
Best
Art
Direction
for
a
Drama
After
Forever
Days
of
Our
Lives
General
Hospital
The
Young
and
the
Restless
-
WINNER
Best
Costume
Design
for
a
Drama
The
Bay
The
Bold
and
the
Beautiful
-
WINNER
Eastsiders
General
Hospital
The
Young
and
the
Restless
Best
Hairstyling
for
a
Drama
Days
of
Our
Lives
General
Hospital
The
Young
and
the
Restless
-
WINNER
Best
Makeup
for
a
Drama
Days
of
Our
Lives
General
Hospital
The
Young
and
the
Restless
-
WINNER
Best
Talk
Show
(Entertainment)
The
Ellen
DeGeneres
Show
-
WINNER
GMA3:
Strahan,
Sara
and
Keke
The
Kelly
Clarkson
Show
Live
with
Kelly
and
Ryan
The
Talk
Best
Talk
Show
Host
(Entertainment)
Michael
Strahan,
Sara
Haines,
Keke
Palmer,
GMA3:
Strahan,
Sara
and
Keke
Kelly
Clarkson,
The
Kelly
Clarkson
Show
-
WINNER
Kelly
Ripa
and
Ryan
Seacrest,
Live
with
Kelly
and
Ryan
Maury
Povich,
Maury
Sara
Gilbert,
Sharon
Osbourne,
Sheryl
Underwood,
Eve,
Carrie
Ann
Inaba,
Marie
Osmond,
The
Talk
Best
Talk
Show
(Informative)
Rachael
Ray
Red
Table
Talk
The
3rd
Hour
of
Today
Today
Show
with
Hoda
and
Jenna
The
View
-
WINNER
Best
Morning
Show
CBS
Sunday
Morning
CBS
This
Morning
Good
Morning
America
Sunday
Today
with
Willie
Geist
Today
Show
-
WINNER
Best
Directing
for
a
Talk/Entertainment
News/Morning
Show
The
Ellen
DeGeneres
Show
GMA3:
Strahan,
Sara
and
Keke
Good
Morning
America
The
Kelly
Clarkson
Show
Live
with
Kelly
and
Ryan
Today
Show
with
Hoda
and
Jenna
-
WINNER
Best
Game
Show
Are
You
Smarter
Than
a
5th
Grader
Double
Dare
Family
Feud
Jeopardy
-
WINNER
The
Price
is
Right
Best
Game
Show
Host
Wayne
Brady,
Let’s
Make
a
Deal
Steve
Harvey,
Family
Feud
Alfonso
Ribeiro,
Catch
21
Pat
Sajak,
Wheel
of
Fortune
Alex
Trebek,
Jeopardy
-
WINNER
Best
Directing
for
a
Game
Show
Jeopardy
Let’s
Make
a
Deal
The
Price
is
Right
-
WINNER
Best
Entertainment
News
Show
Access
Hollywood
E!
News
Entertainment
Tonight
-
WINNER
Extra
Inside
Edition
Best
Legal/Courtroom
Show
Hot
Bench
Judge
Judy
Judge
Mathis
Lauren
Lake’s
Paternity
Court
The
People’s
Court
-
WINNER
Best
Culinary
Series
Barefoot
Contessa:
Cook
Like
a
Pro
Giada
Entertains
-
WINNER
Milk
Street
30
Minute
Meals
Valerie’s
Home
Cooking.
Congratulations
to
all
the
winners
of
the
47th
Daytime
Emmy
Awards!