Oscars 2021 Complete Winners List: Nomadland, Soul, Sound Of Metal, Judas, Mank Win Big

    The long awards season for 2021 ended with Oscars 2021 on April 25, 2021. The in-person ceremony also blessed the audience with a full-fledged red carpet for the first time since the pandemic started.
    |

    The long awards season for 2021 ended with Oscars 2021 on April 25, 2021. The in-person ceremony also blessed the audience with a full-fledged red carpet for the first time since the pandemic started. The awards were hosted from multiple locations including Dolby Theater and Los Angeles' railway hub, Union Station.

    oscar 2021,

    The 93rd Academy Awards nominations were inclusive with the most number of female directors in the best director's category. The winners list too proved to be inclusive with some of the biggest names and films of the year. The Academy this year had extended the date for eligibility due to the pandemic which also gave plenty of 2021 theatrical and digital releases a chance to win the big awards.

    ALSO READ: Oscars 2021 Live Updates: In-Person 93rd Academy Awards Ceremony Is Dazzling With Talented Stars

    Here is the full list of winners of the 93rd Academy Awards 2021:

    Best Picture
    The Father
    Judas And The Black Messiah
    Mank
    Minari
    Nomadland - WINNER
    Promising Young Woman
    Sound Of Metal
    The Trial Of The Chicago 7

    Best Director
    Thomas Vinterberg (Another Round)
    David Fincher (Mank)
    Lee Isaac Chung (Minari)
    Chloé Zhao (Nomadland) - WINNER
    Emerald Fennell (Promising Young Woman)

    Best Actor
    Anthony Hopkins (The Father) - WINNER
    Gary Oldman (Mank)
    Riz Ahmed (Sound of Metal)
    Chadwick Boseman (Ma Rainey's Black Bottom)
    Steven Yeun (Minari)

    Best Actress
    Frances McDormand (Nomadland) - WINNER
    Carey Mulligan (Promising Young Woman)
    Viola Davis (Ma Rainey's Black Bottom)
    Andra Day (The United States v. Billie Holiday)
    Vanessa Kirby (Pieces of a Woman)

    Best Supporting Actor
    Sacha Baron Cohen (The Trial of the Chicago 7)
    Daniel Kaluuya (Judas and the Black Messiah)- WINNER
    Leslie Odom Jr. (One Night in Miami)
    Paul Raci (Sound of Metal)
    Lakeith Stanfield (Judas and the Black Messiah)

    Best Supporting Actress
    Maria Bakalova (Borat Subsequent Moviefilm)
    Glenn Close (Hillbilly Elegy)
    Olivia Colman (The Father)
    Amanda Seyfried (Mank)
    Youn Yuh-jung (Minari) - WINNER

    Adapted Screenplay
    Borat Subsequent Moviefilm- Peter Baynham, Sacha Baron Cohen, Jena Friedman, Anthony Hines, Lee Kern, Dan Mazer, Nina Pedrad, Erica Rivinoja, Dan Swimer
    The Father- Christopher Hampton, Florian Zeller - WINNER
    Nomadland- Chloé Zhao
    One Night in Miami- Kemp Powers
    The White Tiger- Ramin Bahrani

    Best Original Screenplay
    Judas and the Black Messiah- Will Berson, Shaka King, Keith Lucas, Kenneth Lucas
    Minari- Lee Isaac Chung
    Promising Young Woman- Emerald Fennell - WINNER
    Sound of Metal- Abraham Marder, Darius Marder, Derek Cianfrance
    The Trial of the Chicago 7- Aaron Sorkin

    Animated Feature
    Onward (Pixar)
    Over the Moon (Netflix)
    Shaun the Sheep Movie: Farmageddon (Netflix)
    Soul (Pixar) - WINNER
    Wolfwalkers (Apple TV Plus/GKIDS)

    International Feature Film
    Another Round (Denmark)- WINNER
    Better Days (Hong Kong)
    Collective (Romania)
    The Man Who Sold His Skin (Tunisia)
    Quo Vadis, Aida? (Bosnia and Herzegovina)

    Best Documentary
    Collective (Magnolia Pictures and Participant)
    Crip Camp (Netflix)
    The Mole Agent (Gravitas Ventures)
    My Octopus Teacher (Netflix) - WINNER
    Time (Amazon Studios)

    Best Cinematography
    Judas and the Black Messiah- Sean Bobbitt
    Mank- Erik Messerschmidt - WINNER
    News of the World- Dariusz Wolski
    Nomadland- Joshua James Richards
    The Trial of the Chicago 7- Phedon Papamichael

    Best Costume Design
    Emma- Alexandra Byrne
    Mank- Trish Summerville
    Ma Rainey's Black Bottom- Ann Roth - WINNER
    Mulan- Bina Daigeler
    Pinocchio- Massimo Cantini Parrini

    Film Editing
    The Father- Yorgos Lamprinos
    Nomadland- Chloé Zhao
    Promising Young Woman- Frédéric Thoraval
    Sound of Metal- Mikkel EG Nielsen - WINNER
    The Trial of the Chicago 7- Alan Baumgarten

    Makeup and Hairstyling
    Emma- Marese Langan
    Hillbilly Elegy- Eryn Krueger Mekash, Patricia Dehaney, Matthew Mungle
    Ma Rainey's Black Bottom- Matiki Anoff, Mia Neal, Larry M. Cherry - WINNER
    Mank- Kimberley Spiteri, Gigi Williams
    Pinocchio- Dalia Colli, Anna Kieber, Sebastian Lochmann, Stephen Murphy

    Original Score
    Da 5 Bloods- Terence Blanchard
    Mank- Trent Reznor, Atticus Ross
    Minari- Emile Mosseri
    News of the World- James Newton Howard
    Soul- Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste - WINNER

    Original Song
    'Fight for You', (Judas and the Black Messiah) - WINNER
    'Hear My Voice', (The Trial of the Chicago 7)
    'Húsavík', (Eurovision Song Contest)
    'Io Si' (Seen), (The Life Ahead)
    'Speak Now', (One Night in Miami)

    Production Design
    The Father- Peter Francis, Cathy Featherstone
    Ma Rainey's Black Bottom- Mark Ricker, Karen O'Hara, Diana Stoughton
    Mank- Donald Graham Burt, Jan Pascale - WINNER
    News of the World- David Crank, Elizabeth Keenan
    Tenet- Nathan Crowley, Kathy Lucas

    Best Sound
    Greyhound- Odin Benitez, Jason King, Christian P. Minkler, Michael Minkler, Jeff Sawyer
    Mank- Ren Klyce, Jeremy Molod, David Parker, Nathan Nance, Drew Kunin
    News of the World-, John Pritchett, Mike Prestwood Smith, William Miller, Oliver Tarney, Michael Fentum
    Soul- Coya Elliott, Ren Klyce, David Parker, Vince Caro
    Sound of Metal- Phillip Bladh, Nicolas Becker, Jaime Baksht, Michelle Couttolenc, Carlos Cortés, Carolina Santana - WINNER

    Visual Effects
    Tenet- Andrew Jackson, Andrew Lockley, Scott R. Fisher, Mike Chambers - WINNER
    Love and Monsters- Matt Solan, Genevieve Camilleri, Matt Everitt, Brain Cox
    The Midnight Sky- Matt Kasmir, Chris Lawrence, Dave Watkins, Max Solomon
    Mulan- Sean Faden, Anders Langlands, Seth Maury, Steve Ingram
    The One and Only Ivan- Nick Davis, Greg Fisher, Ben Jones, Santiago Colomo Martinez

    Documentary (Short Subject)
    Colette (Time Travel Unlimited) - WINNER
    A Concerto Is a Conversation (Breakwater Studios)
    Do Not Split (Field of Vision)
    Hunger Ward (MTV Documentary Films)
    A Love Song for Latasha (Netflix)

    Short Film (Animated)
    Burrow (Disney Plus/Pixar)
    Genius Loci (Kazak Productions)
    If Anything Happens I Love You (Netflix) - WINNER
    Opera (Beasts and Natives Alike)
    Yes-People (CAOZ hf. Hólamói)

    Short Film (Live Action)
    Feeling Through
    The Letter Room
    The Present
    Two Distant Strangers - WINNER
    White Eye

    <strong>ALSO READ: </strong>Oscars 2021: Producers Open Up About COVID-19 Safety Protocols For Award CeremonyALSO READ: Oscars 2021: Producers Open Up About COVID-19 Safety Protocols For Award Ceremony

    The Academy Awards did not see a host for the third year in a row but made up for the loss with amazing presenters including Bong Joon-Ho, Brad Pitt, Don Cheadle, Halle Berry, Harrison Ford, Joaquin Phoenix, Reese Witherspoon, Regina King, Renée Zellweger, Rita Moreno and Zendaya.

    Get Instant News Updates
    Enable
    x
    Notification Settings X
    Time Settings
    Done
    Clear Notification X
    Do you want to clear all the notifications from your inbox?
    Settings X
    X