For Quick Alerts
    ALLOW NOTIFICATIONS  
    For Daily Alerts
    Videos

      Oscars 2021 Complete Winners List: Nomadland, Soul, Sound Of Metal, Judas, Mank Win Big

      |

      The long awards season for 2021 ended with Oscars 2021 on April 25, 2021. The in-person ceremony also blessed the audience with a full-fledged red carpet for the first time since the pandemic started. The awards were hosted from multiple locations including Dolby Theater and Los Angeles' railway hub, Union Station.

      oscar 2021,

      The 93rd Academy Awards nominations were inclusive with the most number of female directors in the best director's category. The winners list too proved to be inclusive with some of the biggest names and films of the year. The Academy this year had extended the date for eligibility due to the pandemic which also gave plenty of 2021 theatrical and digital releases a chance to win the big awards.

      <strong>ALSO READ: </strong>Oscars 2021 Live Updates: In-Person 93rd Academy Awards Ceremony Is Dazzling With Talented StarsALSO READ: Oscars 2021 Live Updates: In-Person 93rd Academy Awards Ceremony Is Dazzling With Talented Stars

      Here is the full list of winners of the 93rd Academy Awards 2021:

      Best Picture
      The Father
      Judas And The Black Messiah
      Mank
      Minari
      Nomadland - WINNER
      Promising Young Woman
      Sound Of Metal
      The Trial Of The Chicago 7

      Best Director
      Thomas Vinterberg (Another Round)
      David Fincher (Mank)
      Lee Isaac Chung (Minari)
      Chloé Zhao (Nomadland) - WINNER
      Emerald Fennell (Promising Young Woman)

      Best Actor
      Anthony Hopkins (The Father) - WINNER
      Gary Oldman (Mank)
      Riz Ahmed (Sound of Metal)
      Chadwick Boseman (Ma Rainey's Black Bottom)
      Steven Yeun (Minari)

      Best Actress
      Frances McDormand (Nomadland) - WINNER
      Carey Mulligan (Promising Young Woman)
      Viola Davis (Ma Rainey's Black Bottom)
      Andra Day (The United States v. Billie Holiday)
      Vanessa Kirby (Pieces of a Woman)

      Best Supporting Actor
      Sacha Baron Cohen (The Trial of the Chicago 7)
      Daniel Kaluuya (Judas and the Black Messiah)- WINNER
      Leslie Odom Jr. (One Night in Miami)
      Paul Raci (Sound of Metal)
      Lakeith Stanfield (Judas and the Black Messiah)

      Best Supporting Actress
      Maria Bakalova (Borat Subsequent Moviefilm)
      Glenn Close (Hillbilly Elegy)
      Olivia Colman (The Father)
      Amanda Seyfried (Mank)
      Youn Yuh-jung (Minari) - WINNER

      Adapted Screenplay
      Borat Subsequent Moviefilm- Peter Baynham, Sacha Baron Cohen, Jena Friedman, Anthony Hines, Lee Kern, Dan Mazer, Nina Pedrad, Erica Rivinoja, Dan Swimer
      The Father- Christopher Hampton, Florian Zeller - WINNER
      Nomadland- Chloé Zhao
      One Night in Miami- Kemp Powers
      The White Tiger- Ramin Bahrani

      Best Original Screenplay
      Judas and the Black Messiah- Will Berson, Shaka King, Keith Lucas, Kenneth Lucas
      Minari- Lee Isaac Chung
      Promising Young Woman- Emerald Fennell - WINNER
      Sound of Metal- Abraham Marder, Darius Marder, Derek Cianfrance
      The Trial of the Chicago 7- Aaron Sorkin

      Animated Feature
      Onward (Pixar)
      Over the Moon (Netflix)
      Shaun the Sheep Movie: Farmageddon (Netflix)
      Soul (Pixar) - WINNER
      Wolfwalkers (Apple TV Plus/GKIDS)

      International Feature Film
      Another Round (Denmark)- WINNER
      Better Days (Hong Kong)
      Collective (Romania)
      The Man Who Sold His Skin (Tunisia)
      Quo Vadis, Aida? (Bosnia and Herzegovina)

      Best Documentary
      Collective (Magnolia Pictures and Participant)
      Crip Camp (Netflix)
      The Mole Agent (Gravitas Ventures)
      My Octopus Teacher (Netflix) - WINNER
      Time (Amazon Studios)

      Best Cinematography
      Judas and the Black Messiah- Sean Bobbitt
      Mank- Erik Messerschmidt - WINNER
      News of the World- Dariusz Wolski
      Nomadland- Joshua James Richards
      The Trial of the Chicago 7- Phedon Papamichael

      Best Costume Design
      Emma- Alexandra Byrne
      Mank- Trish Summerville
      Ma Rainey's Black Bottom- Ann Roth - WINNER
      Mulan- Bina Daigeler
      Pinocchio- Massimo Cantini Parrini

      Film Editing
      The Father- Yorgos Lamprinos
      Nomadland- Chloé Zhao
      Promising Young Woman- Frédéric Thoraval
      Sound of Metal- Mikkel EG Nielsen - WINNER
      The Trial of the Chicago 7- Alan Baumgarten

      Makeup and Hairstyling
      Emma- Marese Langan
      Hillbilly Elegy- Eryn Krueger Mekash, Patricia Dehaney, Matthew Mungle
      Ma Rainey's Black Bottom- Matiki Anoff, Mia Neal, Larry M. Cherry - WINNER
      Mank- Kimberley Spiteri, Gigi Williams
      Pinocchio- Dalia Colli, Anna Kieber, Sebastian Lochmann, Stephen Murphy

      Original Score
      Da 5 Bloods- Terence Blanchard
      Mank- Trent Reznor, Atticus Ross
      Minari- Emile Mosseri
      News of the World- James Newton Howard
      Soul- Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste - WINNER

      Original Song
      'Fight for You', (Judas and the Black Messiah) - WINNER
      'Hear My Voice', (The Trial of the Chicago 7)
      'Húsavík', (Eurovision Song Contest)
      'Io Si' (Seen), (The Life Ahead)
      'Speak Now', (One Night in Miami)

      Production Design
      The Father- Peter Francis, Cathy Featherstone
      Ma Rainey's Black Bottom- Mark Ricker, Karen O'Hara, Diana Stoughton
      Mank- Donald Graham Burt, Jan Pascale - WINNER
      News of the World- David Crank, Elizabeth Keenan
      Tenet- Nathan Crowley, Kathy Lucas

      Best Sound
      Greyhound- Odin Benitez, Jason King, Christian P. Minkler, Michael Minkler, Jeff Sawyer
      Mank- Ren Klyce, Jeremy Molod, David Parker, Nathan Nance, Drew Kunin
      News of the World-, John Pritchett, Mike Prestwood Smith, William Miller, Oliver Tarney, Michael Fentum
      Soul- Coya Elliott, Ren Klyce, David Parker, Vince Caro
      Sound of Metal- Phillip Bladh, Nicolas Becker, Jaime Baksht, Michelle Couttolenc, Carlos Cortés, Carolina Santana - WINNER

      Visual Effects
      Tenet- Andrew Jackson, Andrew Lockley, Scott R. Fisher, Mike Chambers - WINNER
      Love and Monsters- Matt Solan, Genevieve Camilleri, Matt Everitt, Brain Cox
      The Midnight Sky- Matt Kasmir, Chris Lawrence, Dave Watkins, Max Solomon
      Mulan- Sean Faden, Anders Langlands, Seth Maury, Steve Ingram
      The One and Only Ivan- Nick Davis, Greg Fisher, Ben Jones, Santiago Colomo Martinez

      Documentary (Short Subject)
      Colette (Time Travel Unlimited) - WINNER
      A Concerto Is a Conversation (Breakwater Studios)
      Do Not Split (Field of Vision)
      Hunger Ward (MTV Documentary Films)
      A Love Song for Latasha (Netflix)

      Short Film (Animated)
      Burrow (Disney Plus/Pixar)
      Genius Loci (Kazak Productions)
      If Anything Happens I Love You (Netflix) - WINNER
      Opera (Beasts and Natives Alike)
      Yes-People (CAOZ hf. Hólamói)

      Short Film (Live Action)
      Feeling Through
      The Letter Room
      The Present
      Two Distant Strangers - WINNER
      White Eye

      <strong>ALSO READ: </strong>Oscars 2021: Producers Open Up About COVID-19 Safety Protocols For Award CeremonyALSO READ: Oscars 2021: Producers Open Up About COVID-19 Safety Protocols For Award Ceremony

      The Academy Awards did not see a host for the third year in a row but made up for the loss with amazing presenters including Bong Joon-Ho, Brad Pitt, Don Cheadle, Halle Berry, Harrison Ford, Joaquin Phoenix, Reese Witherspoon, Regina King, Renée Zellweger, Rita Moreno and Zendaya.

      Get Instant News Updates
      Enable
      x
      Notification Settings X
      Time Settings
      Done
      Clear Notification X
      Do you want to clear all the notifications from your inbox?
      Settings X
      X