66th Filmfare Awards South 2019: Here Are The Nominations! Here we present the complete list of nominees for the 66th Filmfare Awards South, which will be held in Chennai on December 21, 2019. News
oi-Lekhaka
By Lekhaka
Updated: Saturday, December 21, 2019, 23:10 [IST]
The
much-awaited
66th
Filmfare
Awards
South
2019
ceremony
is
all
set
to
be
held
in
Chennai,
on
December
21,
2019.
Filmfare
Awards
South,
which
has
been
conducted
from
the
past
66
years
to
celebrate
the
South
Indian
cinema
in
a
common
platform,
is
unarguably
one
of
the
most
prestigious
awards
ceremonies
of
the
country.
Here
we
present
the
complete
list
of
nominees
for
the
66th
Filmfare
Awards
South
2019.
Have
a
look...
Tamil
Best
Film
96
Chekka
Chivanda
Vaanam
Pariyerum
Perumal
Ratsasan
Sarkar
Vada
Chennai
Best
Director
Mani
Ratnam
(Chekka
Chivantha
Vaanam)
Mari
Selvaraj
(Pariyerum
Perumal)
A
R
Murugadoss
(Sarkar)
Prem
Kumar
(96)
Ram
Kumar
(Ratsasan)
Vetrimaran
(Vada
Chennai)
Best
Actor
(Male)
Aravind
Swami
(Chekka
Chivantha
Vaanam)
Dhanush
(Vada
Chennai)
Jayam
Ravi
(Adangamaru)
Vijay
(Sarkar)
Vijay
Sethupathi
(96)
Best
Actor
(Female)
Aishwarya
Rajesh
(Kanaa)
Jyotika
(Kaatrin
Mozhi)
Nayantara
(Kolamavu
Kokila)
Sai
Pallavi
(Maari
2)
Trisha
(96)
Best
Actor
In
A
Supporting
Role
(Male)
Akshay
Kumar
(2.0)
Anurag
Kashyap
(Imaika
Nodigal)
Arun
Vijay
(Chekka
Chivanda
Vaanam)
Samudrakani
(Kaala)
Satyaraj
(Kanaa)
Yogi
Babu
(Kolamavu
Kokila)
Best
Actor
In
A
Supporting
Role
(Female)
Eswari
Rao
(Kaala)
Priya
Bhavani
Shankar
(Kadaikutty
Singam)
Ramya
Krishnan
(Thana
Serndra
Kootham)
Saranya
Ponvannan
(Kolamavu
Kokila)
Varalakshmi
(Sarkar)
Best
Music
Director
Anirudh
(Kolamavu
Kokila)
Govind
Vasantha
(96)
A
R
Rahman
(Chekka
Chivanda
Vanam)
Santhosh
Narayan
(Pariyerum
Perumal)
Yuvan
Shankar
Raja
(Pyar
Prema
Kadhal)
Best
Playback
(Male)
Anirudh
(Kalyana
Vayasu
-Kolamavu
Kokila)
Antony
Dasan
(Sodakku
-
Thana
Serndha
Kootam)
Dhanush
(Rowdy
Baby
-
Maari
2)
Sid
Sriram
(Hey
Penne
-
Pyar
Prema
Kadhal)
Raghu
Dixit,
Sathyaprakash
D,
Jithin
Raj
(Neeyum
Naanum
Anbe
-
Imaikkaa
Nodigal)
Best
Playback
(Female)
Chinmayi
Sripaada
(Kaathale
Kathale
-
96)
Dhee
(Rowdy
Baby
-
Maari
2)
Jonita
Gandhi
(Omg
Ponnu
-
Sarkar)
Sakthishree
Gopalan
(Bhoomi
Bhoomi
-
Chekka
Chivanda
Vaanam)
Shashaa
Tirupati
(Endhira
Logathu
-
2.0)
Best
Lyricist
Gkb
(
Vaayadi
Petthapulla
-
Kanaa)
Karthik
Netha
(Kadhale
Kadhale
-
96)
Madhan
Karky
(Kurumba
-
Tik
Tik
Tik)
Vignesh
Shivan
(Sodakku
-
Thana
Serndha
Kootam)
Vivek
(Pottakati
Poovasam
-
Pariyerum
Perumal)
Telugu
Best
Film
Rangasthalam
Geetha
Govindam
Mahanati
C/O
Kancharapalem
Sammohanam
Bharat
Ane
Nenu
Best
Director
Sukumar
(Rangasthalam)
Parasuram
(Geetha
Govindam)
Nag
Ashwin
(Mahanati)
Maha
Venkatesh
(C/O
Kancharlapalem)
Indraganti
Mohana
Krishna
(Sammohanam)
Koratala
Siva
(Bharat
Ane
Nenu)
Best
Actor
(Male)
Ram
Charan
(Rangasthalam)
Vijay
Devarakonda
(Geetha
Govindam)
Mahesh
Babu
(Bharath
Ane
Nenu)
Dulqer
Salman
(Mahanati)
Jr
Ntr
(Aravinda
Sametha
Veera
Raghava)
Best
Actor
(Female)
Samantha
Akkineni
(Rangasthalam)
Rashmika
Mandanna
(Geetha
Govindam)
Keerthi
Suresh
(Mahanati)
Anushka
Shetty
(Bhaagamathie)
Pooja
Hegde
(Aravinda
Sametha
Veera
Raghava)
Aditi
Rao
Hydari
(Sammohanam)
Best
Actor
In
A
Supporting
Role
(Male)
Jagapati
Babu
(Aravindha
Sametha
Veera
Raghava)
Aadhi
Pinisetty
(Rangasthalam)
Sr.
Naresh
(Sammohanam)
R.
Madhavan
(Savyasachi)
Rahul
Ramakrishna
(Geetha
Govindam)
Doddanna
(Aatagadharaa
Siva)
Mohan
Bhagat
(C/O
Kancherapalem)
Best
Actor
In
A
Supporting
Role
(Female)
Anasuya
Bharadwaj
(Rangasthalam)
Malavika
Nair
(Taxiwala)
Asha
Sarath
(Bhaagamathie)
Samantha
Akkineni
(Mahanati)
Mehreen
Kaur
Pirzada
(Kavacham)
Praveena
Paruchuri
(C/O
Kancerapalem)
Best
Music
Director
Devi
Sri
Prasad
(Rangasthalam)
Gopi
Sunder
(Geetha
Govindam)
Mickey
J
Meyer
(Mahanati)
Vivek
Sagar
(Sammohanam)
S
S
Thaman
(Aravinda
Sametha
Veera
Raghava)
Swear
Agasthi
(C/O
Kancerapalem)
Best
Playback
(Male)
Sid
Sriram
-
Inkem
Inkem
Kavaali
(Geetha
Govindam)
Anurag
Kulkarni
-
Pillaa
Raa
(Rx
100)
Rahul
Sipligunj
(Rangaa
Rangaa
Rangasthalaana
-
Rangasthalam)
Kaala
Bhairava
(Penimiti
-
Aravinda
Sametha
Veera
Raghava)
Arman
Malik
(Ninnila
Ninnila
-
Tholi
Prema)
Anurag
Kulkarni
(C/O
Kancherapalem
-
Aasha
Paasham)
Best
Playback
(Female)
Mansi
(Rangamma
Mangamma
-
Rangasthalam)
Shreya
Ghoshal
(Mandaraa
Mandaraa
-
Bhaagamathie)
Ramya
Behara
(Gelupu
Leni
Samaram
-
Mahanati)
Mohana
Bhogaraju
(Reddamma
Thalli
-
Aravinda
Sametha
Veera
Raghava)
Ramya
Bhatt
(Yettagayya
Shiva
Shiva
-
Aatagadharaa
Siva)
Chinmayi
Sripaada
(Yenti
Yenti
-
Geeta
Govindam)
Best
Lyricist
Chandra
Bose
(Entha
Sakkagunnavey
-
Rangasthalam)
Ramajogayya
Sastry
(Penimiti
-
Aravinda
Sametha
Veera
Raghava)
Sirivennela
Sitarama
Sastry
(Chivaraku
Migiledi
-
Mahanati)
Chaitanya
Prasad
(Pillaa
Raa
-
Rx
100)
Anantha
Sreeram
(Inkem
Inkem
Kavaale
-
Geetha
Govindam)
Malayalam
Best
Film
Sudani
From
Nigeria
Joseph
Njan
Prakashan
Ee.Maa.Yau
Eada
Best
Director
Lijo
Jose
Pellissery
(Ee.Maa.Yau)
Zkariya
Mohammed
(Sudani
From
Nigeria)
M.Padmakumar
(Joseph)
Anjali
Menon
(Koode)
Madhupal
(Oru
Kupprasidha
Payyan)
Best
Actor
(Male)
Jayasurya
(Captain)
Tovino
Thomas
(Theevandi)
Joju
George
(Joseph)
Soubin
Shahir
(Sudahi
From
Nigeria)
Chemban
Vinod
(Ee.Maa.Yau)
Prithviraj
(Koode)
Best
Actor
(Female)
Aishwarya
Lekshmi
(Varathan)
Anu
Sithara
(Captain)
Nimisha
Sajayan
(Eada)
Manju
Warrier
(Aami)
Nazriya
(Koode)
Best
Actor
In
A
Supporting
Role
(Male)
Siddique
(Hey
Jude)
Sharafudeen
(Varathan)
Vinayakan
(Ee.Ma.Yau)
Ranjith
(Koode)
Sudheesh
(Theevndi)
Best
Actor
In
A
Supporting
Role
(Female)
Savithri
Sreedharan
(Sudani
From
Nigeria)
Sarala
Balussery
(Sudani
From
Nigeria)
Muthumani
(Uncle)
Nimisha
Sajayan
(Oru
Kuprasidha
Payyan)
Pauly
Valsan
(Ee
Ma
Yau)
Best
Music
Director
Kailas
Menon
(Theevandi)
Sushin
Shyam
(Varathan)
Vishal
Bharadwaj
(Carbon)
Shan
Rahman
(Aravindante
Athidhikal)
Gopisundar
(Captain)
Best
Playback
(Male)
Karthik
(Kadavathoru
Thoni
-
Poomaram)
Vijay
Yesudas
(Poomuthole
-
Joseph)
Karthik
(Vanville
-
Koode)
Abhay
Jodhpurkar
(Minnaminni
-
Koode)
Haricharan
-
Mullappuvithalo
(Abrahaminte
Santhathikal)
Best
Playback
(Female)
Shreya
Ghoshal
(Maanam
Thudukkanu
-
Odiyan)
Anne
Amie
-
Aararo
(Koode)
Neha
Nair
(Ponnumkasavitta
-
Queen)
Shreya
Ghoshal
(Palthira
-
Captain)
Megha
Josekutty
-
Endhe
Kanna
(Aravinthante
Athidhikal)
Best
Lyricist
Harinarayanan
B.K
(Jeevamshamayi
-
Theevandi)
Rafeeque
Ahmed
(Neer
Neermathalam
-
Aami)
Anil
Panachuran
(Nenchinullilaake
-
Thattumpurath
Achuthan)
Ajeesh
Dasan
(Ini
Orukalathe
-
Poomaram)
Anwar
Ali
(Mizhi
Niranju
-
Eada)
Kannada
Best
Movie
Tagaru
KGF
Nathicharami
Sarkari
Hiriya
Prathamika
Shale,
Kasaragodu
Ammachi
Yemba
Nenepu
Best
Director
Mansore
(Nathicharami)
Suri
(Tagaru)
Prashanth
Neel
(KGF)
Rishabh
Shetty
(Sarkari
Hiriya
Prathamika
Shale,
Kasaragodu)
Karthik
Saraguru
(Jeerjimbe)
Best
Actor
(Male)
Shivrajkumar
(Tagaru)
Yash
(KGF)
Sathish
Ninasam
(Ayogya)
Diganth
(Katheyondu
Shuruvagide)
Ganesh
(Orange)
Best
Actor
(Female)
Manvitha
Kamath
(Tagaru)
Sruthi
Hariharan
(Nathicharami)
Meghana
Raj
(Iruvudellava
Bittu)
Ashika
Ranganath
(Rambo
2)
Nishvika
Naidu
(Amma
I
Love
You)
Best
Actor
In
A
Supporting
Role
(Male)
Dhananjay
(Tagaru)
Radhakrishna
Urala
(Ammachi
Yemba
Nenepu)
P.
Ravishankar
(Rambo
2)
Achyuth
Kumar
(Choori
Katte)
Ashwin
Rao
Pallakki
(Katheyondu
Shuruvagide)
Best
Actor
In
A
Supporting
Role
(Female)
Shreya
Anchan
(Katheyondu
Shuruvagide)
Sumalatha
(Thayige
Thakka
Maga)
Sharanya
(Nathicharami)
Sudharani
(Life
Jothe
Ond
Selfie)
Suman
Nagarkar
(Jeerjimbe)
Best
Music
Director
Charanraj
(Tagaru)
Ravi
Basrur
(KGF)
Arjun
Janya
(Ayogya)
Guru
Kiran
(Amma
I
Love
You)
Vasuki
Vaibhav
(Sarakari
Hiriya
Prathamika
Shale,
Kasaragodu)
Best
Playback
(Male)
Vijaya
Prakash
(Yenammi
Yenammi
-
Ayogya)
Sanjith
Hegde
(Shakunthale
-
Naduve
Antharavirali)
Antony
Dasan
(Tagaru
Banthu
Tagaru
-
Tagaru)
Sunil
Kashyap
(Amma
Nannee
Januma
-
Amma
I
Love
You)
Kailash
Kher
(Anna
Nanna
Hesaru
-
The
Villain)
Best
Playback
(Female)
Ananya
Bhat
(Hold
On
Hold
On
-
Tagaru)
Adithi
Sagar
(Dum
Maro
Dum
-
Rambo
2)
Bindu
Malini
(Bhavalokada
-
Nathicharami)
Anuradha
Bhat
(Holeva
Holeyachage
-
Ammachi
Yemba
Nenepu)
Madhuri
Sheshadri
(Nooraru
Bannagalu
-
Sarkari
Hiriya
Prathamika
Shaale,
Kasaragodu)
Best
Lyricist
V.
Nagendra
Prasad
(Amma
Nannee
Januma
-
Amma
I
Love
You)
Kiran
Kaverappa
(Bhavaloka
-
Nathicharami)
Jayant
Kaikini
(Badukina
Bannave
-
Tagaru)
Trilok
Trivikram
(Praveena
Praveena
-
Sarkari
Hiriya
Prathamika
Shaale,
Kasaragodu)
H
S
Venkatesha
Murthy
(Sakkareya
Paakadali
-
Hasiru
Ribbon).
Watch
this
space
for
the
complete
winners
list
Also
Read:
Thambi
Box
Office
Collections
(Day
1):
Registers
A
Fine
Opening!
Hero
Box
Office
Collections
(Day
1):
A
Perfect
Start
For
The
Sivakarthikeyan
Starrer!